Bilgiler

Ozontek Terapinin Kullanım Alanları

Resim

Ozontek Terapinin Kullanım Alanları

» Dolaşım bozuklukları
» Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma
» Kronik Yorgunluk
» Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi
» Kas, Eklem Ve Romatizmal Hastalıklar
» Kanser
» Şeker Hastalığı
» Nörolojik Hastalar (Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson, Myotoni, Muskuler Distrofi, Otizm)
» Enfekte yaralar
» İyileşmeyen Yaralar
» Barsak Hastalıkları: proktitis ve kolit
» Virüslerden kaynaklanan hastalıklar
» Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)
» Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları
» Artritik/Romatizmal Durumlar - Kronik poliartritler
» Deri Hastanlıkları (Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları)
» Böbrek Fonksiyonlarının Düzelmesi
» Göz hastalıklarında ozon tedavi

Dolaşım bozuklukları

Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk , kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır , bu durum ozon tedavi için 40 yıldır çok önemli endikasyon oluşturur . Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış bir çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır.Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak kombine kullanılabilmektedir.

Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma

İş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu ,zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine çok iyi yanıt verir.Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma akivasyonu ile genel iyilik hali ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır.

Kronik Yorgunluk

Çağımızın hastalıklarından biri de kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirece kbir iş yapmadıkları halde kendilerini yorgun hissetmektedirler ve kesinlikle kıpırdayacak güçleri bile kalmamıştır. Türkçede "canlı cenaze sendromu" olarak tanımlanan bu hastalık son her geçen gün daha çok insanı pençesine almaktadır ve tedavisi oldukça güçtür. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkiler anlamlı düzeyde silinebilmektedir.

Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir,ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur (bu durumlarda fiziksel performansda azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanısıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.

Kas, Eklem Ve Romatizmal Hastalıklar

Kemik deformasyonu gelişmemiş gonartrozlarda (eklem harabiyetleri),eklem için yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturacak, hemde eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir edilmesini sağlamaktadır.

Romatoid artrid gibi bağışıklı sisteminin sapması il ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini regüle etdiğinde dramatik iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun Adele ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın raslanan bir hastalık olan fibromiyaljide de ozon başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

Kanser

Kanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır. Burada ozonu immun sistem (bağışıklık sistemi) aktivasyonunda kullanmaktayız -düşük dozlarla. İmmun hücreler – örneğin lenfositler, yardımcı ve baskılayıcı hücreler, lenfositler ve natural killer hücreler (katil hücreler) - cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir. Aslında, ozon vücudun kendi interferon ve interlökinlerini artan miktarlarda üretmesini sağlar. Ozonlanmış kanın hastaya verilmesiyle, pozitif olarak artan bir immün reaksiyonu başlatılır, bu aynı zamanda vücudun genel direncinin ve zindeliğinin artmasına katkıda bulunur.

Şeker Hastalığı

Tıpta tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan ozon terapi yöntemi şeker hastalığında da kullanılmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Ozonun pankreas hücrelerini yenileyici özelliğine bağlı olarak şeker hastalarındaki yetersiz insülin salımı tedavi edilmektedir. İnsülinle bile kontrol altına alınamayan şeker hastalarında, ozon terapinin ardından tekrar ağızdan alınan ilaçlarla şeker hastalığı kontrol altına alınabilmektedir. Hastalar kür sonrası ağızdan ilaç kullanımına geçerek bir anlamda hastalık bir evre öne çekilebilmektedir.

Nörolojik Hastalar (Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson, Myotoni, Muskuler Distrofi, Otizm)

Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson gbi norolojik hastalıklar ile Myotoni, Muskuler Distrofi veya Spastik çocuklardaki kas-sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Enfekte yaralar

Enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi, mesela açık yatak yaraları (decubitus ülserler), alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris), şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren, tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Burada biz öncelikle, mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan özelliğinden, diğer deyişle bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanırız. Yaranın temizlenmesinden itibaren, düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır.

İyileşmeyen Yaralar

Diabet (Şeker Hastalığı) yaraları, enfeke olmuş ve iyileşmeyen yaralar yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortya çıkan bazı yaraları (dekübitüs ülseri) ,dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavi yara bölgesine kan akımını sağlayan kılcal damarları genişleterek yara bölgesine gelen kan ve oksijeni arttırmış olur.

Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan bakterileri öldürerek tedavi sağlanır.Ayrıca çeşitli sebeplere bağlı cilt alarjileri, ekzamalar ozon tedavisine adaydırlar. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Barsak Hastalıkları: proktitis ve kolit

Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal Ozon gazı üflenmesi şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur. 248 hasta üzerinde yapılan proktitis klinik çalışmasında sadece hastaların %10’unda birkaç 10 seanslık uygulama gerekmiştir.

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

Herpes simplex (facial herpes), herpes zoster (shingles) Uçuğun her iki tipi, virüsler tarafından oluşur. dudakların uçuğu (Herpes Labialis), sık sık tekrar eden ve nahoş bir hastalıktır, çok başarılı bir şekilde diğer tıbbi metotlarla ozonun kombinasyonu şeklinde tedavi edilir. Herpes zoster veya padavralara, ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır, ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir.

Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)

Karaciğerin enflamasyonu, tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır. Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B (HVB = hepatitis virus B), sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları

Enflamasyonlu eklem hastalıklarını üç evreye ayırdığımızda, özellikle evre 1 ve 2, bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlar, medikal ozon uygulamalarına cevap verir. Gonartroz (diz eklemi enflamasyonu) ya da diz ve omuz eklemlerindeki aktif arthritic form tedaviye cevap veren sınıfa dahildir. Standart tıbbi metodlara - spesifik egsersiz terapileri - ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz.

Artritik/Romatizmal Durumlar - Kronik poliartritler

Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir.

Deri Hastanlıkları (Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları)

Ozon, virüs bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır.

Böbrek Fonksiyonlarının Düzelmesi

Böbrek yetersizliği gibi kronik seyirli ve her geçen gün yetersiz oksijenleşme nedeniyle kötüye gidiş gösteren terminal dönem böbrek hastalarında Ozon tedavisi kullanılmaktadır. Hem antienflamatuar hem de antienfektif etkileri böbrek hastalıklarında iki yönlü yarar sağlamaktadır. Ozonun detoksifikasyon ve immün modülasyon etkileri etkili olmaktadır. Hastalar tedavinin hemen başlangıcından itibaren idrar yapmadaki şikayetleri azalmakta, yorgunluk, halsizlik hissi kaybolmaktadır. İdrar bulguları kısa sürede düzelmektedir. Sistittedavisinde ozon çok kolaylıkla ve başarı ile uygulanabilmektedir. İlk tedaviden sonra şikayetlerde büyük ölçüde azalma meydana gelir.

Göz hastalıklarında ozon tedavi

Diş çürüklerni önelemde ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

  • svg
    +90 312 255 01 55
X